Srbija je privlačna poslovna destinacija. Predsednik Srbije Boris Tadić i predsednik grupe "Kalcedonija" Sandro Veronezi danas su u Somboru otvorili fabriku konfekcije "Fiorano", koje će upošljavati 700 radnika. Otvaranje fabrike jednog od najvećih svetskih proizvođača donjeg rublja u Somboru poruka je ostalim stranim investitorima da je Srbija privlačna poslovna destinacija. Najvažnije je pitanje otvaranja novih radnih mesta i od toga nema ništa važnije u Srbiji. Činjenica da ovakva kompanija dolazi u Srbiju je dobar znak za druge kompanije, jer strane kompanije ne dolaze u zemlju gde postoji neizvesnost, već u zemlje izvesnosti i razvoja. Danas je najteže obezbediti radna mesta i sve zemlje sveta pokušavaju da u bespoštednoj utakmici pridobiju investitore.
Tadić poručio stranim ulagacima da je Srbija privlačna poslovna destinacija. Predsednik Srbije Boris Tadić i predsednik grupe "Kalcedonija" Sandro Veronezi danas su u Somboru otvorili fabriku konfekcije "Fiorano", koje će upošljavati 700 radnika.
Predsednik Tadić je tom prilikom izjavio da je otvaranje fabrike jednog od najvećih svetskih proizvođača donjeg rublja u Somboru poruka ostalim stranim investitorima da je Srbija privlačna poslovna destinacija.
"Za mene je kao predsednika najvažnije pitanje otvaranja novih radnih mesta i od toga nema ništa važnije u Srbiji. Činjenica da ovakva kompanija dolazi u Srbiju je dobar znak za druge kompanije, jer strane kompanije ne dolaze u zemlju gde postoji neizvesnost, već u zemlje izvesnosti i razvoja", rekao je Tadić. Prema njegovim rečima, danas je najteže obezbediti radna mesta i sve zemlje sveta pokušavaju da u bespoštednoj utakmici pridobiju investitore. "Želim da vam zahvalim gospodine Veronezi na tome što ste izabrali Srbiju i Vojvodinu. Učinili ste pravu stvar dolazeći ovde, ali učinili ste pogrešnu stvar zato što niste došli ranije", rekao je Tadić, i ponovio da će dodeliti orden svakom stranom investitoru koji otvori hiljadu novih radnih mesta.
Predsednik Tadić je izrazio zadovoljstvo zbog toga što se otvaranje fabrike "Fiorano" događa uoči zvanične posete italijanskog premijera Silvija Berluskonija Srbiji, i konstatovao da to svedoči o uzlaznom trendu u odnosima dveju država. Ambasador Italije u Srbiji Armando Varikio izjavio je da je investicija "Kalcedonije" veliki znak poverenja koji njegova država ima prema Srbiji. "Ovo je veoma pozitivan trenutak za naše dve vlade koje žele da ojačaju potencijale saradnje. Cilj nam je Srbija u EU ali akteri ste vi i samo zajedno sa vama možemo da ostvarimo taj cilj", rekao je Varikio.
Predsednik Vlade AP Vojvodina Bojan Pajtić izjavio je da je prioritet vojvođanskih vlasti otvaranje novih radnih mesta i investiranje u infrastrukturu radi privlačenja novih investicija. Pajtić je podsetio da je u poslednjih godinu i po dana u Vojvodini zaposleno više od 17.000 ljudi, od kojih je 1.100 posao našlo u Somboru. "Otvaranjem ove fabrike daje se poruka da je ovaj prostor izuzetno atraktivan za investiranje i da se u Vojvodini i Srbiji može više zaraditi nego u zemljama u okruženju", rekao je Pajtić.
Vrednost investicije u "Kalcedonije" u Somboru je 16 miliona evra, a nagoveštena je mogućnost otvaranja još jednog pogona koji će zaposliti još 700 radnika. Trenutno u novootvorenoj fabrici radi 250 radnika. Grupacija "Kalcedonija" ima mrežu od tri hiljade prodavnica širom sveta, a, osim u Italiji, proizvodne pogone ima u Srbiji, Hrvatskoj, Bugarskoj, Rumuniji i Šri Lanki Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas da je prvi uslov za privlačenje investicija politička stabilnost, i da akteri u političkom životu moraju voditi računa da ne obeshrabruju strane kompanije stvarajući utisak nestabilnosti.
Tadić je, u Somboru, otvarajući fabriku konfekcije "Fiorano", koja će proizvoditi u sklopu grupe Kalcedonija", rekao da je stoga važno da svaka politička rasprava u Srbiji bude demokratska i da uvažava osnovna pravila koja važe u EU. Kao drugu veliku prepreku stranim investicijama Tadić je istakao organizovani kriminal i korupciju. "Mislim da smo mnogo postigli u borbi protiv organizovanog kriminala, ali nismo dovoljno postigli u borbi protiv korupcije i sada nas čeka jedna važna etapa u toj borbi", rekao je Tadić.
Borba protiv korupcije, prema njegovim rečima, mora biti dobijena pre ulaska u EU, kako se Srbija ne bi suočila sa iskustvom nekih drugih novih članica koje zbog visokog stepena korupcije danas ne mogu da koriste sredstva iz evropskih fondova. "Takođe, država mora da radi besprekorno, moramo da smanjimo administraciju i njeno diskreciono pravo kada je u pitanju mogućnost da se blokira proces investiranja", rekao je Tadić.